Управління освіти, молоді та спорту Чортківської міської ради
Чортківська ЗОШ  I-III ст. №2

         Конспект уроку
        з основ здоровя у 2 класі
      «Великі права
           маленької дитини»


                                                                                  вчитель початкових класів       
                                                                                                  Починок М.К.
                                                  
                                                  2016р.

Тема: Великі права маленької дитини.
Мета: Ознайомити учнів з їхніми основними правами та обов’язками, закріпити їх в пам’яті учнів, навчати дітей вмінню захищати себе при порушенні прав дитини, розвивати культуру дітей,  виховувати дисциплінованість, повагу до законів України, товаришів.
Тип уроку: урок засвоєння  знань
Форма проведення: інтерактивний урок-тренінг
Основні поняття: права дитини, Декларація про права дитини, Конвенція ООН про права дитини.
Обладнання: Ілюстрований матеріал до теми, плакати «Знай свої права та обов’язки», скринька, «Права дітей», картки для групової роботи та для роботи в парах, мультимедійне обладнання, презентація,  
                                                     Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Таємничо - чарівна хвилинка.
- У мене в руках чарівна скринька, у якій знахадяться найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити? Але поки що не розповідайте, що ви там побачили.
 (відкривається чарівна скринька, діти заглядають у скриньку із дзеркалом,  посміхаються. Потім вчитель показує всім дітям).
-          Ви побачили в чарівній скриньці себе.
Людина – найцінніший скарб. Кожен з вас особистість і саме такої людини, як ви, більше нема і не буде на цій Землі.
                                              Слайд 1
2. Вірш «Ти знаєш, що ти Людина»
Ти знаєш, що ти Людина
Ти знаєш про це, чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Очі твої – одні.
-          Кожен з вас неповторний і особливий. Дитина - безцінний скарб і потребує великої любові і турботи з боку дорослих.
                                                        Слайд 2
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Вправа « Вузлики»
- На дошці ви бачите вузлики. Сьогодні на уроці ми спробуємо розв’язати їх і прочитати, що за слова там зашифровані.
ва  пра  ти  ни  ди
- Отже, наш урок  присвячений  правам дитини.
- Давайте прочитаємо тему всі разом «Великі права маленької дитини».
ІV. Тренінгові вправи
1. Розповідь про Декларацію прав дитини.
 Ми говоримо: права дитини. А хто така дитина?
Дитина – це людська істота до досягнення нею 18-річного віку.
Дитина – це людина, яка зростає.
                                                     Слайд 3
 Пройшло не одне тисячоліття, поки людство зрозуміло цю істину і прийняло закони, які оберігають дитину – найбільше наше багатство.
                                                      Слайд 4
В США у м. Нью-Йорк є 39-поверховий будинок, в якому розміщується Штаб-квартира ООН. Щорічно скликається Генеральна Асамблея ООН – зібрання делегатів всіх держав, членів цієї організації. Зараз їх більше 180. Саме Генеральна  Асамблея проголосила Декларацію прав дитини.
-          Хто знає, як називається Основний Закон держави, за яким живуть всі громадяни? 
-          Так, Конституція України. А Декларація – це Конституція для маленьких громадян.

У ній записані права дітей. Це також дуже важливий документ.
                                                          Слайд 5
2. Словникова робота (учитель читає і пояснює учням)
-          Декларація – це документ в якому викладено важливі правила, обов’язки для дітей.
-          Конвенція – це угода, міжнародний договір з цих питань.
-          Закон – документ, прийнятий вищим представницьким органом державної влади і є загальним.
-          Конституція – закон про устрій, будову держави, про головні права та обов’язки громадян.
20 листопада 2016 року виповнюється  59 років з дня прийняття Генеральною Асамблеєю ООН «Конвенції про права дитини». Це найдосконаліший міжнародний документ, що захищає права дітей.
24 серпня 1991 року Україна проголосила свою незалежність, а 27 вересня 1991 року «Конвенція про права дитини» набула чинності в Україні.
3. «Мозговий штурм»
- Як ви думаєте, чому необхідно було проголошувати Декларацію прав дитини, складати Конвенцію? (відповіді учнів доповнюю)

                                                 Слайд 6
У СВІТІ
100 млн. дітей у всьому світі жебракують;
50 млн. дітей працюють в небезпечних умовах;
120 млн. дітей не відвідують школу;
3.5 млн. дітей помирають від тяжких хвороб, які можна вилікувати.
4. Бесіда за малюнками про права дітей.
- Які права дітей втілені на  малюнках?  (учні розглядають картинки і розповідають про свої права)
                                                                    Слайд 7
5. Робота в групах. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
Прокладання стежинки до свого будиночка. Учні в групах на паперових смужках записують права дитини. Представник групи читає написане і прикріплює смужку на дошці.
на відпочинок і дозвілля                                            на любов і піклування
на медичну допомогу                                                 на   освіту
на спілкування
6.Відгадування загадки.
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній (школа)
Чистенькі віконця сміються до сонця
Діточки довкола – це наша люба (школа)
       -   Чому у загадці школа порівнюється з вуликом? (Велика кількість учнів, а це багато шуму).
-     А шумно найбільше на перервах, бо не всі діти чемно себе поводять, напевно не знають «Правил поведінки в школі», своїх обов’язків.
                                                     Слайд 8            
Права знай, та про обовязки свої не забувай!
7. Гра «Додай слово»
Як прокинувся – вставай. Ти до школи …( поспішай).
Але й тут не поспішай. Подивись, спочатку, чи нічого не забув, чи в портфелі все …. ( в порядку).
В школі, в класі не брудни, сміття бачиш …( підніми).
Не носи в портфелі жуйки, крейду, яблука, кнопки, цвяхи, сірники. А носи …( носовички).
Будь охайним завжди сам, уникай дірок і … ( плям).
Вдома близьким не груби. Менших захищай і … ( люби).
5. Пошта казкових героїв.
Вчитель: Сьогодні герої різних казок дізналися, що ми будемо говорити на уроці про Права дитини і тому вранці мені передали свої
 листи. З вашого дозволу я відкрию один, і ми разом дізнаємось, від кого він.
V. Закріплення знань
«У бочку з сином посадили,
Засмолили, покотили. 
І пустили в океан.
 – Так звелів їм цар Салтан».
- Що це за казка? ( Про царя Салтана)
- Чи мали право ці люди так чинити з царицею і дитиною? Які права вони порушили?
(Головне право людини – право на життя». Маленька дитина має право жити. А дитина могла загинути в хвилях океану)
                                                                           Слайд 9
 5. Робота в парах




Але ж листів так багато, спробуйте розібратися з ними в парах, а потім представник з кожної пари повідомить нам свої висновки.
                                                                        Слайди 10-18
1. «Я Зайчисько, я маленький, хатку мав собі гарненьку, та прийшла коза рогата, і нема у мене хати. Ой, хутчіш допоможіть, мої права ви підкажіть».
 -З якої казки цей лист? («Коза-дереза».)
- Чиї та які права були порушені? (право на родинну оселю)
2. "Рятуйте! Матуся пішла за молоком, а нас з’їв сірий вовк !"
 -З якої казки цей лист? («Вовк і козенята».)
 -Чиї та які права були порушені? (право на життя.)
3. «Діти, я хочу на бал, а мене примушують працювати без відпочинку.»
 -З якої казки цей лист? («Попелюшка».)
  -Чиї та які права були порушені? (право на відпочинок)
 4. "Діти, мене відвезли від бабусі і названої сестри в льодове  царство. Мені холодно, я хочу додому."
 - З якої казки цей лист? («Снігова королева»)
 - Чиї та які права були порушені? (право на життя без насильства)
5. "Діти, допоможіть! Посадили мене в тюрму за те, що допоміг Гарбузу повернути його будиночок."
 - З якої казки цей лист? («Чиполіно»)
 - Чиї та які права були порушені? (право на волевиявлення)
6        . "Мені дуже холодно в зимовому лісі. Діти, допоможіть знайти квіти."
 - З якої казки цей лист? («Дванадцять місяців»)
 - Чиї та які права були порушені? (право на любов і піклування)
7. «Діти, допоможіть. Розлучила мене Зміючка з татом і ненькою. Хто ж тепер буде їм рибку ловити і годувати».
 - З якої казки цей лист? («Івасик-Телесик»)
 - Чиї та які права були порушені? (право на любов і піклування)
8. «Полечу я від баби і діда, коли назбираю багато пір’ячка. Не можу так більше жити»
- З якої казки цей лист? («Кривенька качечка»)
- Чиї та які права були порушені? (право на особисті речі)      
9. Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(«Айболить» - право на медичне обслуговування)
10. Хто утік від баби з дідом –
Не міг сидіти на вікні.
Зустрів в лісі різних звірів
І кожному співав пісні?
А хитру лисицю зустрів
І себе занапастив? (« Колобок» -  право на безпечне дозвілля, на життя)
-  Вам казкові герої дуже вдячні. Ваші поради-консультації я обов’язково їм передам.
- Яке право дозволяє вам вчитися?
Памятайте, що всі діти мають абсолютно рівні права!
                                                            Слайди 19-20
6. Гра «Спіймай правило»
Повторили всі права,
Тепер у нас буде гра,
Якщо право є в законі
Дружно плеснемо в долоні.
            А якщо його нема –
буде в класі тишина.
                                                             Слайд 21-23

*Усі діти мають право на любов і турботу.
*Кожна дитина має право їсти тільки чіпси і хот-доги.
*Діти, які добре ставляться до батьків, повинні отримувати від них особливу увагу.
*Кожна дитина може вживати погані слова, коли вона того хоче.
*Особлива турбота дітям біженцям.
*Діти мають право вільно висловлювати свої думки.
*Усі діти мають право на імя.
*Усі діти мають право їсти руками і діставати до стелі ногами.
*Жодна дитина не повинна бути скривджена і принижена.
*Кожна дитина має право читати чужі листи, розглядати зміст чужого портфеля.
*Усі діти мають право на вільне спілкування
VІ. Підсумок уроку.
 Ось і підійшов до кінця наш урок.
Прошу вас продовжити речення
Я зрозумів…       
Я навчився…
-          Отже, ми переконалися, що знати свої права дуже важливо. Цьому нас
навчає і вірш Ірини Жиленко:
Дитя моє, права дитини
ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
напевне знати в наші дні:
коли з тобою справедливо
вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам'ять
Порадь і друзям почитать.
Хай прочитають тато й мама
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою,
поганим вчинком не зганьби




ти роду власного ніколи.
Люби свою сім'ю і школу,
Свою Україну люби!
                                         Слайд 24


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок природознавства 3 клас "Грунт. Значення грунту. Охорона грунтів."

Урок природознавства у 2 класі "Тварини взимку"